Пошук

Чишки

Коротка історична довідка с. Чишки

 

До села Чишки, яке розташоване в 12 кілометрах від м. Львова, зараховано хутори Бережани, Волицю і Соснівку.

Помилкою буде вважати датою появи першого поселення в Чишках 1420рік, коли про нього вперше згадано у доступних нам письмових документах, де є посилання про власників села з 1364р. Жодних документів, котрі розповідали б про більш ранні часи, не збереглося.     На початку ХVст. власник довколишніх земель Миколай Дмитровський запросив сюди з метою колонізації нових жителів - поляків. З того часу і до ХХ ст. село залишається польським. Жило тут і декілька німецьких сімей. 11 листопада 1420 року започатковано будову костелу Всіх Святих.

Під час нападу татар у 1490 році Чишки дуже постраждали, а костел було спалено. На його місці збудували новий, мурований в готичному стилі.   

Під час національно-визвольної війни українського народу в 1648 році військо під керівництвом Богдана Хмельницького здійснило знаменитий західний похід. В його ході одна із ставок гетьмана була розташована неподалік від Чишок, біля села Миклашева (в полі на пагорбі між сучасними селами Миклашів і Підгірне ). З наказу гетьмана загін козаків було послано спалити Чишки, як центр польського засилля і римо-католицької церкви на українських землях. Костел в Чишках зовні вцілів, але був зруйнованим зсередини. Про будівництво нового костелу мова зайшла тільки в ХVІІІ столітті, а посвячено його було в 1774 році ім’ям святого Миколая. Це вже втретє костел постав із руїн, а від попередньої будівлі не залишилося жодного сліду, через те що її було розібрано до фундаменту. Нагадували про неї хіба кам’яні різьблені стели, які поставлено було на дзвіниці і кам’яна колона з фігурою Діви Марії з Дитям на руках, яку помістили на цвинтарі.

В давні часи у селі було зведено кілька капличок, а також чотири хрести, зведених, найвірогідніше, на честь скасування кріпацтва.

В 1890 році було збудовано нову школу на два поверхи з п’яти класних кімнат, квартири для директора і канцелярії.                  

Мирне життя села перервала Перша світова війна, яка торкнулася і Чишок. В середині серпня 1914 року вісім місцевих юнаків зголосилося вступити до польських добровольчих легіонів, що формувалися на Закарпатті. Російське військо стояло в селі 10 місяців, потім відступило і знову повернулося австрійське, котре квартирувало тут чотири дні.

За час війни загинуло 140 жителів села (в 1914 році в Чишках проживало 2306 чол.,в 1918 році - 2220 чол).

У 1920 році Чишки урочисто відзначали 500-річчя римо-католицької парафії в селі.

В 1944 році Червона Армія прийшла на Львівщину. Розпочалася мобілізація місцевого населення. 13 мешканців Чишок загинуло в час боїв у у Східній Прусії.

У 1945 році почалося переселення українців із території Польщі до УРСР, а поляків з України до Польщі. Про долі корінних жителів с. Чищки їх земляк Марек Бартосєвіч написав книгу «Чишки і його мешканці», яка вийшла коштом пожертвувань односельчан і їх нащадків у 2009 р. 

Перша хвиля переселенців з етнічних українських земель в Польщі з’явилася тут в 1945 році. Вони застали в селі багато польських сімей, які ще не виїхали. На початку переселення в селі опинилися вихідці з 48 сіл. А потім ще з більшої кількості.

Для того, щоб розподілити землі поміж новоселами, з поміж них було вибрано земельний комітет. На основі документів, котрі залишилися в приміщенні сільської управи, було визначено кордони земель села і поділено їх поміж його новими мешканцями. Землю почали обробляти старими методами – індивідуально.  

Від 1 жовтня 1945 року в с.Чишки почала працювати школа з українською мовою навчання.

Будинки в селі почали електрифікувати і радіофікувати в 1955-1960 роках. На місці колишнього двору монахів в 1947 році відкрили машино-тракторну станцію (МТС). 20 березня 1959 року було створено радгосп «Винниківський». Трохи пізніше (в 1965 році) на території садиби було відкрито дитячий садочок. В перші післявоєнні роки в Чишках відкрили медпункт,тзгодом – ФАП, а у 1983 р. реорганізували в лікарську амбулаторію.

Ще в кінці 50-х років при клубі було організовано хор, який не припиняв своєї діяльності.

У 1983 році в Чишках відкрито пам’ятний знак (обеліск) воїнам, полеглим на фронтах Великої Вітчизняної війни, чиї родини поселилися в селі після 1945 року.

У селі функціонує народний дім на 240 місць. При народному домі працюють народний хор «Родина» та народний фольклорний ансамбль «Гаївка».

У 2007 році Чишківську ЗОШ закінчив особливий, ювілейний – 50-й випуск.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь